Pro nováčky

Z Wiki@FreeBSD.cz
Přejít na: navigace, hledání

Pojede mi to?

Pokud jste se sem dostali, tak vás jistě zajímá něco ohledně operačního systému FreeBSD. Je to operační systém, který běží na počítačích x86, amd64, UltraSPARC®, IA-64, PC-98 a ARM. Čili laicky řečeno - pojede i vám (většina současných počítačů je x86, dnes se dopředu dostávají i amd64). S hardwarem, pokud není úplně nejnovější také většinou nebývají problémy, ty se můžou vyskytnout u některých tiskáren (v poslední době už moc ne), scannerů, Wifi adaptérů, webkamer či čteček otisků prstů nebo paměťových karet. Pokud chcete znát všechen podporovaný hardware, tak se podívejte na seznam podporovaného HW v i386 systémech.

Co Internet, IM, Office?

Zaprvé, na FreeBSD můžete dělat to co na Windows a ještě něco navíc. Čili, okýnka, různá menu, internet, IM, kancelářské aplikace, hudba, videa, maily, to vše můžete mít i na FreeBSD.

Nyní trochu podrobněji:

FreeBSD je více méně na internetu závislé (neznamená to, že bez něj nepojede, ale naprostá většina programů se instaluje z internetu). Takže na Internet je myšleno.

Webových prohlížečů je pro FreeBSD taky spousta, podívejte se třeba na naši stránku Webové prohlížeče. Pro IM je taky spousta klientů. Velké, malé, grafické, pro konsoli. Stačí se podívat na stránku IM klienti.

Co když něco nejde?

Když vám něco nejde, tak můžete kontaktovat některého z uživatelů FreeBSD třeba mailem, přes jabber, IRC (irc.gts.cz kanál #bsd.cz), či příspěvkem do Poradny na Abclinuxu.cz.

Snažíme se také, aby se na této wiki nacházela spousta návodů, aby si běžný uživatel mohl sám vše udělat, a aby porozuměl tajemstvím FreeBSD.

Zadarmo?

Ano i ne. Za FreeBSD nemusíte zaplatit ani korunu, pokud nechcete (můžete ale třeba koupí originálních CD podpořit projekt FreeBSD).

To ale ještě neznamená, že byste měli stabilní, konfigurovatelný, předvídatelný, výkonný a elegantní operační systém zcela zdarma. Za všechno se "platí", v případě FreeBSD je to ochotou učit se nové věci, zkoumat systém, a naučit se alespoň základy práce s Unixovými systémy.

Je FreeBSD jen lepší Windows?

NE, a nikdy nebude. FreeBSD, jakožto Unixový systém má naprosto odlišnou filosofii než Windows. Ve FreeBSD se neinstalují programy kliknutím na instalační soubor, nemáte na vytisknutí obrázku deseti-okenního průvodce, systém se Vám do administrace necpe, vše si děláte sami.

Pokud se s FreeBSD naučíte pracovat, a chápat jej, nebudete již chtít používat žádný jiný OS. Pokud se však na FreeBSD budete dívat jako na Windows, tak budete zklamáni, a nikdy nebudete chtít používat FreeBSD.